Čím dál více lidí si oblíbilo používání bylinek. Třeba těch na imunitu, na rýmu a na nachlazení. Hodně z nich nedá dopustit například na kopřivu, nebo na šípek. Věděli jste ale, že podobnou službu vám může udělat i rýmovník?
Na světě existuje tolik bylin, že je velmi těžké je všechny znát. Zvlášť, pokud se nachází jen v exotických oblastech. V takových případech může nějakou dobu trvat, než se rozšíří i do dalších částí světa. Pokud se ale necítíte dobře, nemusíte na tento proces zdlouhavě čekat. Místo toho se zaměřte na rostliny, které už si touto cestou prošly.
Jednou z těch, která vám může být ve chvílích nepohody nejvíce nápomocná, je rýmovník. I když zní jeho název na první poslech nezajímavě, jeho schopnosti vás zakrátko přesvědčí o tom, že se mu hodí věnovat pozornost.
Víte ale, zda je rýmovník jedovatý? Popřípadě, chcete vědět, zda existují nežádoucí účinky rýmovníku? Pokud jste zvědaví, dnes vám dáme na tyto otázky jasnou odpověď.
Co je to rýmovník
Rýmovník, nebo také rýmovník citronový, molice, moud, kubánské oregano nebo řecký eukalypt je bylinka, která patří do čeledi hluchavkovitých. Používá se jako koření, okrasná rostlina nebo léčivka. Její listy poměrně dobře imitují mátu. Po jejich promnutí v prstech ze sebe dokonce vydávají příjemně aromatickou mentolově/citronovou vůni.
To je velká výhoda, protože se vám díky tomu snadno provoní váš příbytek. Tento pach zároveň nemá rád hmyz, takže jde rýmovník postavit k balkonovým dveřím, nebo k oknu. Uvidíte, že výskyt nezvaných návštěvníků se po tomto kroku dost znatelně sníží.
Účinky rýmovníku
Určitě vás zaujalo, že jsme o rýmovníku mluvili v souvislosti s jeho pozitivními účinky na lidské zdraví. Proto vás nebudeme déle napínat a prozradíme vám pár jeho silných stránek, ze kterých můžete dle potřeby těžit.
Rýmovník se hodí na:
- Dezinfekci a léčbu zánětů
- Rýmu
- Nachlazení
- Kašel
- Podporu imunity
- Horečku
- Stres a úzkosti
- Ošetření problematické pleti
- Syndrom dráždivého tračníku
- Podporu ledvin
Nežádoucí účinky rýmovníku nám nejsou známé. U většiny osob je dobře snášen. Jediné, co bychom vám nedoporučili je užívání rýmovníku v těhotenství. Také by se to nemělo s jeho používáním přehánět. Především proto, že obsahuje thymol, který může být ve vyšších dávkách toxický. U citlivých lidí může kontakt s ním způsobit kontaktní dermatitidu. Problematický může být u některých skupin i kvůli tomu, že zabraňuje vstřebávání železa.
Jak využít rýmovník?
Jedním ze způsobů, jak použít rýmovník, je, že z něj uděláte přírodní repelent. Buď rostlinu postavíte na parapet okna, nebo její část přidáte do doma vyrobeného repelentního přípravku. (Pro některé druhy hmyzu je nepříjemná i levandule.) Pokud jste vynalézaví, z rýmovníku si vyrobíte svou domácí tinkturu, či kapky. Ale to není ani zdaleka všechno, co se s ním dá podnikat.
Čaj z rýmovníku – recept
Výroba čaje z rýmovníku je tak snadná, že ji snadno zvládnete i přesto, že to pro vás bude poprvé. Jediné, co budete potřebovat je několik čerstvě utržených listů (ideálně 2-3), litr vody a med.
Dejte vařit vodu do rychlovarné konvice, připravte si porcelánovou, nebo skleněnou konvičku a natrhejte do ní všechny lístky. Ty pak zalijte horkou vodou a nechte je louhovat. Pokud máte rádi čaje spíše sladší, přidejte do něj na dochucení 2-3 lžičky kvalitního medu.
Sirup z rýmovníku – recept
Ani příprava sirupu z rýmovníku není žádná velká věda. Tentokrát si opatřete alespoň 40 čerstvých lístků, 1 velký pomeranč, 1 velký citron, kilo cukru a litr vody.
Začněte tím, že oloupete a nakrájíte citron s pomerančem. Do dostatečně velké nádoby k nim dejte čisté listy rýmovníku a vše zalijte vroucí vodou. Obsah nádoby něčím zatěžkejte a nechte ho pracovat. Ideálně po dobu 1-2 dní.
Jakmile uběhne vyměřený čas, tekutinu přelijte přes sítko do hrnce. Přidejte do ní cukr a přiveďte ji k varu. Cukr se postupně rozpustí a začne houstnout. Díky čemuž získáte konzistenci sirupu. Jakmile je hotový, skladujte ho v čistých sklenicích v ledničce.
Jak pěstovat rýmovník?
Pěstování rýmovníku je snadné. Možná dokonce až moc. Vzhledem k tomu, že toho moc nepotřebuje a dobře se mu daří i ve spartánských podmínkách, může se stát, že vám doma vytvoří neprostupnou džungli. (A to myslíme s naprostou vážností. Pokud ho nebudete pravidelně stříhat, zabere si celý dům, či byt.)
Začneme ale u množení rýmovníku. Nejlepší metodou, jak ho získat, je požádat někoho, kdo ho má, aby vám ustřihl kus stonku s listy. Rostlinku pak dáte standardně zakořenit do vody a poté ji můžete zasadit do zeminy na vaší zahradě, nebo do květináče.
Aby vám rýmovník prospíval, myslete na to, že:
- Má rád přístup k rozptýlenému světlu
- Je dobré ho čas od času trochu pohnojit
- Mu nevadí mít v květináči trochu písku
- Se nehodí ho přelévat, spíš naopak
- V zimě mu bude mnohem lépe uvnitř
Nesmíme ale zapomenout ani na již zmíněnou nutnost pravidelného zastřihování, které vás uchrání toho, že bude rostlina vyčnívat, nebo ji nepůjde kontrolovat.
Na druhou stranu, na tuto skutečnost se nemůžeme dívat jen a pouze negativně. Díky tomu, že budete mít neustále nový materiál si budete moci uvařit do zásoby spoustu rýmovníkového sirupu.
Pokud byste chtěli zkusit i účinky jiných bylinek, které mají navíc pozitivní vliv na posílení imunity a na úroveň tělesné a mentální energie, doporučíme vám otestovat český přírodní doplněk stravy Novirus, který dokáže postavit na nohy i toho největšího bručouna.
Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí