Když máme rýmu, huhňáme a odkapává nám z nosu. Také se nám špatně dýchá. Takže můžeme mít i problémy se spánkem. Jelikož jde o poměrně otravný symptom nachlazení a dalších zdravotních problémů, podíváme se, co se s ní dá dělat.
Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. V závislosti na tom, jak je vážné, se setkáváme s různými druhy výtoku z nosu. Tím, že je nos spojený s krkem může navíc docházet k odkapávání hlenu do krku. Což může vést ke kašli, nebo k infekcím dolních cest dýchacích.
Není ale rýma jako rýma. Proto se podíváme, jaké druhy rýmy známe. A také se zaměříme na to, co se dá s probíhající rýmou dělat, aby ustoupila rychleji. (Či alespoň došlo k úlevě od jejích nepříjemných příznaků.)
Tak pokračujte ve čtení.
Druhy rýmy
Pokud nás rýma trápí celý rok a nikoliv jen přechodně, pak mluvíme o chronické rýmě. Ačkoliv může postihnout všechny věkové skupiny, poměrně častá je u malých dětí. V tomto věku se mohou začít projevovat různé anatomické odchylky. Akutní rýma navíc může přejít v rýmu chronickou.
Dále známe:
- Alergickou rýmu
- Nealergickou rýmu
Alergická rýma
Alergická rýma je způsobená alergiemi. Svými příznaky se může celkem nápadně podobat klasickému nachlazení. Tímto způsobem tělo reaguje na alergeny, které jsou přítomné v okolním prostředí. (Prach, pyly, roztoči…) Z toho důvodu se může jednat jen o sezónní záležitost.
Mezi typické příznaky alergické rýmy patří:
- Vodnaté oči
- Kýchání
- Škrábání v krku
- Svědění a výtok z nosu
- Bolest hlavy
- Bolest obličeje (kvůli zablokovaným dutinám)
Někteří lidé také pociťují únavu, nebo je trápí nespavost. Na tento typ rýmy fungují pouze léky, které vám předepíše alergolog.
Nealergická rýma
Druhým známým typem rýmy je nealergická rýma. Ta bývá poměrně často doprovodným jevem nějaké jiné nemoci, se kterou se lidský organismus v dané chvíli potýká. Také můžete mít příliš citlivý nos. Ten pak může být podrážděný kouřem, parfémem nebo chemikáliemi, se kterými přijdete do styku.
Problém může způsobovat i tenká a tuhá membrána nosu, která se kvůli tomu stane sušší než by měla správně být. Někdy může být nealergická rýma následkem užívání některých léků. Včetně nadužívání sprejů do nosu.
Léčba rýmy
Když přijdete k lékaři s obyčejnou rýmou, pravděpodobně vám doporučí používat speciální spreje do nosu. Pokud ale problém přetrvává, může vás vyslat na vyšetření k alergologovi. Ten udělá sérii testů, které odhalí, zda nemáte na něco alergickou reakci. Poté vám doporučí užívat speciální léky, jejichž cílem je snížit vaši citlivost na neškodné vlivy pocházející z okolního prostředí.
Pokud je rýma spojená s nějakou nemocí, do vyléčení byste měli dodržovat klid na lůžku, měli byste zvýšit příjem tekutin, vitamínů a dalších živin a měli byste se vyvarovat společenského kontaktu.
Jak si ulevit od rýmy?
Rýma dovede být pěkně zákeřná. Proto se hodí znát pár babských rad, které by vám mohly od jejích příznaků alespoň na malou chvíli ulevit.
V první řadě, od ucpaného nosu si lze do určité míry pomoci tím, že se vystavíte působení tepla. Nemusíte ale do sauny. Bohatě stačí, když si uvaříte hrnek teplého čaje. Také si můžete dát misku čerstvě uvařené polévky. Prospěšná může být i teplá koupel. Teplo pomůže uvolnit nosní dutiny. Čímž by mělo přispět ke snadnějšímu vysmrkání hlenu. Který blokuje vaše dýchání.
Dále se doporučuje:
- Pít dostatek tekutin
- Spát
- Jíst dostatek vitamínů
Pokud je rýma způsobená alergií, je potřeba užívat léky. Dále je nutné vyhýbat se spouštěčům alergické reakce. V případě, že vám vadí prach, měli byste častěji uklízet. Také byste neměli být zaměstnaní v prašném prostředí.
V pylové sezóně se určitě hodí si častěji umývat obličej a pravidelněji prát. Vhodné nemusí být ani příliš časté větrání, v průběhu kterého se do vnitřních prostor vašeho domu, nebo bytu, dostanou nežádoucí pylové částice.
Prevence rýmy
Samozřejmě, i sebelepší prevence nedokáže zaručit, že už rýmu nikdy v životě nechytnete. Proč ale nesnížit riziko na naprosté minimum?
Základem je umývání rukou. Pokud jste někde, kde si umýt ruce nejde, použijte alespoň dezinfekční gel na ruce. Také se snažte vyvarovat kontaktu se zjevně nemocnými lidmi, kteří by vás mohli nakazit.
Inspekcí by měl projít i váš každodenní jídelníček. Zkuste posoudit, zda by nebylo vhodné ho doplnit o větší množství vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších důležitých živin. Mezi které patří třeba probiotika a vláknina.
Dále pomáhá:
- Pravidelná kontrola u lékaře
- Užívání předepsaných léků
- Otužování
- Sportovní aktivita
- Spánek
- Relaxace a úleva od stresu
Také zkuste dlouhodobé užívání vitamínů, minerálů a bylinek, které jsou součástí přírodních doplňků stravy na podporu imunity. Nevíte, který z nich máte vyzkoušet? Třeba doplněk stravy NOVIRUS®, který obstojí i u náročných uživatelů.