Kdo má malé děti, ten ví, že jsou neustále nemocné. Mezi dětské choroby nepatří jen neštovice, které dítě chytí ve školce, ale i pátá nemoc. Jelikož má vysokou infekčnost, má tendenci se v kolektivu celkem rychle šířit. Co dalšího byste měli o páté dětské nemoci vědět?
Když je dítě nachlazené, je to sice nepříjemné, ale víte, že to za pár dní zase přejde. Pak jsou ale na světě choroby, které mohou novopečné rodiče dost vyděsit. Patří mezi ně pátá nemoc, která je způsobena parvovirem B19. Ačkoliv může u některých jedinců toto onemocnění probíhat bez jakýchkoliv příznaků, běžnější je, že se po nákaze nějaké přece jen objeví.
Proto se na toto onemocnění zaměříme blíže.
Co je to pátá nemoc?
Pátá nemoc je považována za dětské onemocnění, v jehož průběhu se objevuje vyrážka. Virus, který ji způsobuje, se objevuje v populaci především v jarních měsících, kdy se vzduchem dobře šíří kapénky. Může se ale objevit i v pozdním létě a ke konci zimy.
Inkubační doba
Inkubační doba páté nemoci je okolo 4-14 dnů. V prvních fázích onemocnění se může nakažený domnívat, že jde jenom o nachlazení. Není známo, jestli je možné prodělat pátou nemoc opakovaně. S největší pravděpodobností ale opětovná nákaza touto nemocí v budoucnosti nehrozí.
Příznaky páté nemoci
Někteří lidé říkají, že jim pátá nemoc připomíná slabší průběh chřipky.
Mezi její příznaky patří:
- Bolest hlavy
- Únava
- Nízká horečka
- Bolest v krku
- Nevolnost
- Ucpaný nos
- Rýma
Po několika dnech od nakažení se také na těle nemocného obvykle objeví typická vyrážka. Ta je ale mnohem častější u dětí než u dospělých.
Pátá nemoc v těhotenství
Pátá nemoc může být velice problematická v průběhu těhotenství. Může totiž způsobit velmi vážné komplikace. Žena může vnímat bolest kloubů a mírnou vyrážku. Velké riziko ale hrozí plodu. V opravdu vážných případech může vést přenesení infekce na plod až k samovolnému potratu.
Pátá nemoc u dětí
Pokud se nemoc přenese z matky na dítě, může to u něj vést k vážné anémii. Tento jev ale naštěstí nenastává často. Pokud je těhotná žena nemocná, lékař bude s největší pravděpodobností trvat na častějších kontrolách.
Léčba a prevence
Většina populace nevyžaduje žádnou speciální léčbu. Lékař vám ale může doporučit léky na bolest. Také se doporučuje zůstat v klidu a pít dostatek tekutin.
Co se týká prevence, lze podniknout následující kroky:
- Umývat si pravidelně ruce
- Kašlat, kýchat a smrkat do kapesníku
- Podporovat imunitní systém
Imunitnímu systému uděláte dobře tím, že budete pravidelně cvičit a zdravě jíst. Také mu prospívá absence stresu a kvalitní spánek, který by měl trvat alespoň 7-8 hodin. Dále nezapomínejte na pitný režim.
Také ale můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy s obsahem vitamínů a bylinek na podporu imunity.