Stres a oxidační stres je metla lidstva. Nejen, že narušuje vztahy, ale má negativní dopady i na naši celkovou vitalitu a zdraví. Proto bychom měli udělat vše pro to, aby na nás působil co nejméně. Je to ale možné?
Všimli jste si, že kdykoliv procházíte náročnějším životním obdobím, poměrně rychle se to odrazí na oslabeném imunitním systému? Ne, opravdu to není náhoda. Jde o efekt oxidačního stresu, jehož dlouhodobé působení může vyvolat nejednu vážnou civilizační chorobu.
Vyhnout se stresu ale není snadné. Nežijeme ve vakuu a musíme se potýkat s celou řadou problémů, které v nás vyvolávají nepohodu a napětí. Je jedno, zda jde o nepříjemného šéfa v práci, který na vás neustále hrne nezpracovatelné množství úkolů, nebo o protějšek, který nechává všechnu práci na vztahu a na chodu domácnosti na vás. Daň za nečinnost a potlačování nespokojenosti je v obou případech stejná.
Posilněte imunitu tím, že oxidačnímu stresu nedovolíte, aby nad vámi vyhrál!
Co je to oxidační stres
Určitě vás zaujalo, že v předchozích několika odstavcích poměrně důsledně oddělujeme stres a oxidační stres. A má to svoje opodstatnění. Zatímco stres by šlo charakterizovat jako pocit napětí, oxidační stres je něco, co může být (ale také nemusí) jeho produktem a co poškozuje normální fungování těla. Jde tedy o dvě různé věci.
Oxidační stres je termín, který označuje stav, během kterého dojde k nerovnováze mezi volnými radikály a antioxidanty. To může vést k poškození buněk.
Oxidační stres může vyvolat:
- Cukrovku
- Menší pružnost cév
- Častější záněty a nemocnost
- Vysoký krevní tlak
- Onemocnění srdce
- Neurodegenerativní poruchy
- Rakovinu
Také se mu připisuje vliv na předčasné stárnutí organismu.
Jak vzniká?
Volné radikály se v našich tělech vyskytují běžně. Třeba, když jsme nemocní. Oxidační stres ale může způsobit i naše vlastní chování. Vliv na něj má kouření, znečištění, pesticidy a čistící přípravky, radiace, nevhodný jídelníček, ve kterém je nadměrné množství alkoholu, cukru a tuků a mnoho dalších faktorů. Stranou nemůžeme nechat ani hektický způsob života.
V podstatě jde tedy o to, aby v organismu nebylo více volných radikálů než antioxidantů. I když je malé množství volných radikálů v těle potřebných, jejich přebytek může mít na zdraví a sílu imunity negativní dopady.
Poškozuje buňky a oslabuje tělo
Působení oxidačního stresu na tělo není žádná legrace. V extrémních případech ho může ovlivňovat až na úrovni DNA. Je to dáno tím, že volné radikály jsou molekuly, které obsahují kyslík s nerovnoměrným počtem elektronů. To zvyšuje jejich schopnost reagovat s jinými molekulami, což může vést ke vzniku velkých chemických řetězových reakcí. (Právě na tomto principu funguje proces, který nazýváme oxidace.)
Prevence oxidačního stresu
Určitě se shodneme na tom, že problematika oxidačního stresu je velmi důležitá a měla by se jí věnovat zvýšená pozornost. Jak se ale jeho nadměrnému vzniku vyhnout? Kromě užívání vitamínů, minerálů, stopových prvků a bylinek můžete zapracovat na vylepšení vašeho životního stylu.
Pozitivní vliv se připisuje:
- Pestré stravě, která je bohatá na antioxidanty (citrusové ovoce, lesní plody, brokolice…)
- Pravidelnému, ale ne příliš vysilujícímu/intenzivnímu cvičení
- Nikotinové abstinenci
- Používání ochranných prostředků při práci s chemickými látkami
- Krémům s UV faktorem
- Menší spotřebě alkoholu
- Spánku
Také se doporučuje dát stopku přejídání. Nic nepokazíte ani tím, že si osvojíte techniky duševní hygieny.
Ženšen pravý
Všichni víme, že v Asii se lidé často dožívají velmi vysokého věku. Bez toho, aniž by byli upoutáni na lůžko. Může za to nejen jejich jídelníček, který je bohatý na rýži, ryby, mořské plody a zeleninu a častější pití zeleného čaje, o kterém se ví, že je silný antioxidant. Pozitivní vliv na normální fungování organismu mohou mít i některé (v Asii oblíbené) byliny, jako je třeba ženšen pravý.
O něm se říká, že dokáže redukovat záněty. Je totiž považován za antioxidant. Také se o něm hovoří v souvislosti s podporou mozkové činnosti a s podporou imunitního systému. Lidé, kteří ho pravidelně užívají také mohou pociťovat větší množství energie.
Vitamín C
Posilněte imunitu i nám všem známým vitamínem C. Je ale dobré ho užívat dlouhodobě, nikoliv až ve chvíli, kdy cítíte, že na vás něco leze.
Když si to shrneme, proti oxidačnímu stresu nejlépe funguje změna jídelníčku a zdravější životní styl. Ten může zahrnovat i techniky, které redukují stres. Rozhodně neuděláte chybu ani v tom, když k ovoci a zelenině, spánku a cvičení přidáte dlouhodobé užívání vícesložkového doplňku stravy s vitamíny a bylinkami.
Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí