Co vám pomůže na oslabenou imunitu?

Všichni lidé, snad až na pár výjimek, mají imunitní systém, který je chrání před hrozbami zvenčí. Ne každý má ale to štěstí, aby byl ten jeho dostatečně silný. To otevírá dveře autoimunitním chorobám, ale i častější nemocnosti. Jelikož to vše snižuje kvalitu života, povíme si, co se dá v takové situaci dělat.

Imunita je komplexní mechanismus, který nás chrání před vlivem patogenů z vnějšího prostředí. Aby byla obrana opravdu dokonalá, má několik úrovní. Součástí systému jsou sliznice, kůže, bílé krvinky (které v nás sehrávají úlohu policistů, či armády) a spousta dalších vychytávek, které si tělo vyvinulo kvůli našemu přežití.

Aby to nebylo tak snadné, ještě rozdělujeme imunitu na tu, která je nám biologicky vrozená a na tu získanou, o které hovoříme v souvislosti s očkováním, nebo s proděláním nějaké choroby.

Za normálních okolností u lidí dochází k dočasnému oslabení imunity, které při správném postupu zase odezní. Někdo se však s chatrnou imunitou už narodí. Častá je i oslabená imunita po operaci, v důsledku stárnutí, nebo nějakého vážného onemocnění. (Jako je třeba rakovina, nebo HIV/AIDS.) To je velmi nebezpečné, protože kvůli tomu mohou být pro člověka fatální i nemoci, ze kterých se zbytek populace vyléčí.

I když to nemusí dojít až tak daleko, vždy je dobré mít alespoň malou představu o tom, jak dlouhodobě oslabenou imunitu poznáte a jak se dá tento problém řešit.

příznaky oslabené imunity

💡 Příznaky oslabené imunity

Oslabená imunita u dětí a dospělých se až tak neliší. Proto se podíváme, jaké projevy u sebe a svých blízkých sledovat. 

Mezi časté příznaky oslabeného imunitního systému patří:

  • Častější nemocnost
  • Podléhání vážnějším chorobám (zápal plic, meningitida…)
  • Kožní infekce
  • Autoimunitní choroby
  • Záněty vnitřních orgánů
  • Anémie
  • Nemoci a vady krve
  • Zažívací potíže
  • Opožděný vývoj u dětí

V případě, že máte podezření na to, že byste mohli mít oslabený imunitní systém, nejlepší, co můžete udělat je to, že svého lékaře požádáte o vyhotovení krevních testů, ze kterých by se měly dát tyto informace vyčíst.

co oslabuje imunitu

❔ Co oslabuje naši imunitu?

Jak už bylo řečeno, příčina oslabené imunity může ležet v nemoci. Naprosto typickým příkladem je onemocnění HIV/AIDS, které vede ke kolapsu imunity. Nemocný nakonec nepodlehne HIV/AIDS, ale nějaké jiné chorobě, se kterou si neuměla jeho imunita poradit. Tělo oslabuje i chemoterapie, která kromě rakoviny zabíjí i zdravé buňky.

Negativní dopad má i:

  • Podvýživa (což může být problém například u lidí, kteří trpí anorexií)
  • Virový opar
  • Chronické onemocnění (kardiovaskulárního systému, cukrovka…)
  • Autoimunitní choroba (lupus, revmatoidní artritida…)
  • Transplantace
  • Stárnutí
  • Těhotenství (během něj dochází k potlačení imunitního systému, po porodu se ale situace vrací do normálu)
co na oslabenou imunitu

Co na oslabenou imunitu

V případě, že jste se v některém z předchozích bodů poznali, pak patrně spadáte do rizikové skupiny. A to znamená, že byste se měli více chránit. Ačkoliv to nezbytně neznamená, že choroby nebudou mít šanci, správným postupem přijatelně snížíte riziko.

Naprostým základem je časté a opravdu důkladné umývání rukou mýdlem a teplou vodou. (Pokud to zrovna nelze, mějte po ruce alespoň dezinfekční gel.) Určitě se nezdržujte v blízkosti lidí, kteří jsou viditelně nemocní. Také se vyvarujte sahání si na obličej. Zvlášť, pokud se pohybujete ve venkovním prostředí, ve škole, či v práci. Imunitnímu systému  uděláte dobře i zdravým jídelníčkem, odpočinkem a redukcí stresu. Naprostou samozřejmostí je absence kouření a užívání jiných návykových látek.

🍊 Vitamíny na oslabenou imunitu

Další věc, která vás může vrátit zase zpátky do formy je užívání vitamínů. Buď je získáte ze stravy, nebo z volně prodejných doplňků stravy. (U autoimunitních chorob se však nejprve poraďte s lékařem, protože hrozí, že se projevy vaší nemoci ještě zhorší.) 

Z vitamínů vám udělá dobře vitamín C a vitamín E. (Oba jsou to antioxidanty.) Prospějí vám i vitamíny skupiny B a vitamín D. Ten se získává ze slunečního záření, ale v období podzimu a zimy je ho nutné tělu dodávat i z nějakých dalších zdrojů.

vitamíny na oslabenou imunitu
doplňky stravy na imunitu

💊 Doplňky stravy

Vždy je lepší, když pozitivní účinky vitamínů něčím zesílíte. Například minerály a stopovými prvky. Jako je železo, zinek, měď a podobně. Abychom vše dostali do těla v optimálním množství, můžete sáhnout po vícesložkových doplňcích stravy, které jsou určené na posílení imunitního systému.

🌿 Bylinky na oslabenou imunitu

Vedle nelze šlápnout ani v případě správně zvolených bylinek. Se silnější imunitou se spojuje echinacea, rakytník či šípek. Dobře snášený je i jitrocelový sirup, nebo lipový čaj. Popřípadě i kopřiva, zázvor a kurkuma. Stačí si jen vybrat.

bylinky-na-oslabenou-imunitu

Nakonec je potřeba dodat, že k projevení účinků je nutné doplňky stravy (a to i ty, které obsahují bylinky, vitamíny a minerální látky) užívat trochu delší čas.

Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí