V průběhu podzimu a zimy musíme čelit studenému a nevlídnému počasí. Kromě toho, že oslabuje náš imunitní systém přispívá k rychlejšímu šíření různě vážných chorob. Jednou z těch lehčích je nachlazení, které člověk zvládne vykurýrovat i svépomocí doma. To však neznamená, že je méně otravné. Abyste byli brzy fit, přečtěte si, co je na něj dobré.
Jakmile ručička teploměru klesne blízko k nule, začneme se instinktivně stahovat na příjemně teplá místa. Těmi jsou kavárny, obchody a další uzavřené prostory, ve kterých je větší koncentrace lidí. Jelikož ne každému byla dána do vínku silná imunita, slyšíme kolem sebe neustálé pokašlávání a smrkání.
Pak stačí, když sáhneme na nákupní košík, nebo na madlo v tramvaji, kterého se držel člověk, který nedodržuje zásady správné hygieny (kýchání do kapesníku, nebo do rukávu, dezinfekce rukou…) a nachlazení dožene i nás.
Ač to není život ohrožující stav, nejde o nic, co by bylo komukoliv příjemné. (Zvlášť, když jde třeba o nachlazení v těhotenství.) Proto se mrkneme na to, jak se s ním dá zatočit.
Co je to nachlazení
Nachlazení je respirační onemocnění. Oproti chřipce, nebo dnes všude diskutovanému onemocnění COVID-19 však nemá potenciál vyvolávat jiné zdravotní obtíže. (Jako je například zápal plic.) Ve většině případů můžete nachlazení bez problému vyléčit i bez toho, aniž byste na něj potřebovali užívat nějaký speciální lék. Jelikož se ale symptomy mnoha onemocnění dýchacího systému překrývají navzájem, je moudré absolvovat prohlídku u vašeho lékaře.
Nejčastější příznaky
Na lidech, kteří procházejí nachlazením je tento stav ve většině případů jasně patrný.
Trápí je:
- Podešlé oči
- Rýma
- Ucpaný nos
- Ztráta čichu, nebo chuti
- Kýchání
- Postnasální kapání
- Bolest hlavy
- Kašel
Někdy se může u nemocného dokonce vyskytnout i mírná horečka a zimnice. Za pozornost stojí i problémové dýchání. (Pokud jste v rizikové skupině, nebo je pacientem dítě, raději absolvujte kontrolu. Mohlo by jít o příznak něčeho vážnějšího, co vyžaduje nasazení léků, nebo hospitalizaci.)
Ztráta čichu při nachlazení
Nachlazení může v některých případech vést k přechodné ztrátě čichu. Ta je způsobená jak ucpaným nosem, tak podrážděnou nosní sliznicí. Po vyléčení by se mělo všechno vrátit zase zpátky k normálu.
Nachlazení z klimatizace
Nachlazení není doménou pouze zimních měsíců. Dochází k němu i v létě. Nezřídka kvůli klimatizaci, která je nastavená na příliš nízkou teplotu. (Která nám nemusí dělat kvůli lehkému oblečení dobře.) Svou daň si vybírá i velký rozdíl teplot klimatizovaného a neklimatizovaného prostředí. Proto je dobré k ochlazování přistupovat se zdravým rozumem.
✅ Jak postupovat při nachlazení
Už jsme se o tom zmínili na začátku článku. Jakmile se u vás projeví první příznaky nemoci, objednejte se do ordinace svého ošetřujícího lékaře. Ač nachlazení samo o sobě není ničím závažným, může jít o prvotní projevy něčeho horšího. Když se diagnóza potvrdí, pro rychlejší uzdravení využijte některý z následujících tipů.
🍊 Zvyšte příjem vitamínů
Všichni víme, že bychom měli pečovat o svůj imunitní systém. Ne každý to však dělá. V situaci, ve které se zrovna nacházíte je to však klíčové.
Na normální fungování imunitního systému má pozitivní vliv:
- Vitamín C
- Vitamín D3
- Vitamín B
🌿 Bylinky a bylinné čaje
Když do jídelníčku zařadíte potraviny, které obsahují všechny výše uvedené složky, můžete si dopřát i trochu zvýšený pitný režim, který pomůže odplavit cizorodé látky. Ideální jsou čaje připravené z bylinek na nachlazení.
Mezi ně patří:
- Echinacea
- Šípek
- Bezinka
- Cibule
Co se týče dalších složek, které nelze označit za byliny, ale které taktéž přispívají k normálnímu fungování imunitního systému, mohli bychom jmenovat kolostrum. V případě, že nevíte, kde byste měli tyto ingredience sehnat, vyzkoušejte volně prodejné doplňky stravy.
🍲 Silný vývar
Kdo má podráždění krk a ucpaný nos, tomu přijde k duhu i kvalitní vývar připravený ze zeleniny, nebo ze zvířecích kostí. (Na kostku protentokrát raději zapomeňte.) Kromě toho, že jde o další tekutiny v něm najdeme spoustu prospěšných látek, které vám dodají potřebnou výživu. Teplý vývar navíc rozpustí hlen v nose (takže půjde lépe vysmrkat), prokrví sliznice v krku a pořádně vás zahřeje. Dát si s ním práci tedy jednoznačně prospívá.
Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí