V poslední době se čím dál častěji hovoří o tom, že mnozí lidé trpí na úzkostné stavy, jež mohou mít negativní vliv na jejich duševní pohodu a rozhodování. Pokud mezi ně patříte i vy, dnes se podíváme na to, jestli je možné tento problém řešit přírodními způsoby.
Úzkost je naprosto normální pocit, který občas dolehne na každého z nás. Když se jí dokážeme postavit a nebrání nám v rozhodování, není třeba se kvůli ní nějak znepokojovat. Horší je, když se s ní potýkáte dlouhodobě, ovlivňuje váš každodenní život a má nežádoucí vedlejší příznaky. Jaké jsou nejčastější příznaky úzkosti a jak se ji zbavit jednou provždy?
To si povíme v dnešním článku.
Příčiny a příznaky úzkosti
Úzkost se nejčastěji popisuje jako pocit tenze, v jehož průběhu nás mohou přepadat nejrůznější strachy. Někdy mohou být opodstatněné, jindy jsou (přiznejme si) trochu iracionální. V některých případech může úzkost dokonce i paralyzovat. V případě, že úzkost překoná určitou mez, může být spouštěčem panické ataky, v jejímž průběhu si může člověk myslet, že umírá.
Mezi nejčastější projevy úzkosti patří třeba:
- Neklid
- Nekontrolovatelný pocit strachu
- Podrážděnost
- Zhoršená koncentrace
- Problém se spánkem
U každého člověka ale mohou být příznaky úzkosti trochu jiné. Někdo může například odmítat kontakt s okolním světem a lidmi, další může neustále číst zprávy a připravovat se na nejhorší, v jiných případech zase mohou nastoupit zažívací problémy/nechutenství a podobně.
6 tipů, co pomáhá na úzkost
Dechová cvičení
Když na vás přijde úzkost nebo panická ataka, často se doporučuje, abyste vztáhli pozornost k sobě. Toho lze docílit poměrně jednoduchým způsobem. Začnete se soustředit na svůj dech. Kromě hlubokého nádechu a výdechu, který zopakujete několikrát po sobě, můžete vyzkoušet i další druhy dýchání. To by vás mělo v krizové situaci trochu uklidnit.
Pohyb
Nemusíte chodit úzkost přetlačovat do posilovny. Místo toho si můžete vybrat nějaký klidnější druh pohybu, který vám pomůže vrátit pozornost do přítomného okamžiku. Dobrým tipem jsou například procházky po přírodě. V případě, že je pro vás těžké donutit se někam jít, nejlepším řešením je pořízení psa, se kterým budete chodit pravidelně ven.
Zdravý jídelníček
Na úzkost může mít překvapivě vliv i to, co jíme. Z toho důvodu je důležité, abyste denně přijali dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků a podobně. Naopak se vyhněte průmyslově zpracovaným a nezdravým potravinám, alkoholu a kofeinu. V neposlední řadě se také starejte o svou střevní mikroflóru, která může v některých případech ovlivnit vaši náladu.
Kvalitní spánek
Úzkost může zhoršovat spánek, což pak vede k ještě větším úzkostem. Proto se snažte přijít na to, jak si dopřát optimální množství spánku i přes svůj aktuální psychický stav. Pomoci může třeba aromaterapie, výměna matrace a polštáře, používání špuntů do uší a pořízení kvalitnějších závěsů.
Péče o duševní pohodu
Kdyby ani to nechtělo zabrat, zkuste meditaci, jógu nebo psaní deníku. To vše jsou metody, které vám pomohou se vnitřně trochu uklidnit, pochopit, z čeho pramení váš strach, a také vás naučí s ním trochu lépe pracovat.
Přírodní doplňky stravy
Na úzkost můžete vyzrát i za pomoci bylinek. Dobrým tipem je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s ašvagandou, které podporují normální náladu a celkovou relaxaci. Po ašvagandě nejčastěji sahají lidé, kteří mají zvýšenou hladinu stresu a trápí je úzkost. Vyzkoušet ji ale mohou i jedinci, kteří mají problémy s koncentrací a se spánkem. To vše by mělo přispět k tomu, že se zvýší vaše hladina energie a po nějakém čase se začnete cítit zase lépe. Když přírodní doplňky stravy s ašvagandou ještě podpoříte některými z výše uvedených bodů, tím lépe.