Zima je obdobím chřipky. Ta je oproti nachlazení o dost úpornější. To může představovat pro starší, ale i nějak oslabené lidi velké riziko. Z toho důvodu je důležité (minimálně zvážit) očkování. Je to ale jediná forma její prevence?
Ne každé nachlazení, se kterým ulehnete do postele, je chřipka. Ta má obvykle mnohem dramatičtější průběh, který může pacienta dostat až do nemocnice.
V poslední době se o chřipce příliš nemluví. (A když, tak hlavně v souvislosti s tím, že nošení respirátorů ji pomohlo nejspíš trochu potlačit.) I tak jde ale o reálnou hrozbu, proti které je potřeba se aktivně bránit.
Co je to chřipka?
Chřipka je virové onemocnění, které postihuje respirační ústrojí. Zároveň je chřipka hodně nakažlivá, takže má potenciál vytvářet nebezpečné epidemie. V průběhu let se obvykle mění kmeny chřipky. Například chřipka typu C bývá oproti chřipce A a chřipce B o něco slabší a může se víc podobat klasickému nachlazení. Oproti tomu, některé kmeny chřipky typu A dovedou způsobit opravdu vážné zdravotní problémy. Predikci kmene nadcházející chřipkové epidemie se snaží pravidelně zajistit zdravotničtí experti.
Inkubační doba chřipky
Inkubační doba chřipky je u každého člověka trochu jiná. Přibližně se pohybuje okolo 2 dní. V průměru se ale hovoří o rozmezí 1-4 dní.
Jak dlouho trvá chřipka
Uzdravení opět závisí na mnoha faktorech. Většina zdravých lidí, kteří netrpí žádnými přidruženými zdravotními komplikacemi, zvládne chřipku překonat zhruba za týden. V těžších případech se doba uzdravení pohybuje okolo 2 týdnů. (Co se týče prvního případu, týden po uzdravení mohou být pacienti pro okolí infekční.)
Typy chřipky
Jak už bylo řečeno výše, existuje několik typů klasické chřipky. A pak známe ještě několik onemocnění, které je nutné brát jako samostatné nemoci. Je mezi nimi střevní chřipka, která způsobuje onemocnění zažívacího ústrojí, a španělská chřipka, která po 1. světové válce způsobila vážnou světovou epidemii.
Co se týče klasické chřipky, známe:
- Chřipku A
- Chřipku B
- Chřipku C
- Chřipku D
Za současnými světovými epidemiemi chřipky stojí hlavně chřipka A a chřipka B. Chřipka C je mírná. Co se týče chřipky D, ta neútočí na lidi. Agresivní chřipku A pak dělíme na několik podtypů, které se jmenují podle několika proteinů. (Pro představu, A(H1N1), A(H3N2).)
Nejčastější příznaky chřipky?
Jak se projevuje chřipka záleží do velké míry na tom, jakým typem chřipky onemocníte. I tak jsou si ale celkem podobné.
Onemocnění chřipkou poznáte podle:
- Horečky
- Zimnice
- Bolesti hlavy
- Bolesti svalů
- Únavy
- Slabosti
- Rýmy a ucpaného nosu
- Bolesti krku
- Kašle
Pokud je pacientem s chřipkou senior, těhotná žena, malé dítě nebo člověk s přidruženými chorobami, je extrémně důležité sledovat jeho zdravotní stav. V případě zhoršení je nejlepším řešením převoz do nemocnice.
Léčba chřipky
Jelikož je chřipka virového původu, nedají se na ni použít antibiotika. Většinou se pacientům doporučuje zůstat doma a dodržovat klidový režim. Bolest těla mohou vyřešit klasické léky, které se dají sehnat volně v lékárně.
Určitě vám prospěje, když budete odpočívat a nebudete se stýkat s dalšími lidmi. Udržujte se v teple a pijte dostatek tekutin. (Ideální je teplý čaj.) Není vhodné kouřit a ani pít alkohol. Místo toho si dopřejte jídelníček bohatý na vitamíny a minerální látky.
Prevence chřipky
Nejlepším způsobem obrany je prevence. Ačkoliv vás nemusí za všech okolností ochránit před nakažením, pomůže vám minimalizovat riziko.
Myslete na:
- Očkování proti chřipce
- Dodržování zásad hygieny
- Zdravý jídelníček
- Pravidelné cvičení
- Izolaci od nemocných lidí
- Nikotinovou a alkoholovou abstinenci
Pokud pojedete prostředkem hromadné dopravy, nesahejte si na obličej. Po výstupu si také nezapomeňte očistit ruce dezinfekčním gelem, který se hodí mít pro všechny případy v brašně nebo kabelce.
Hodně důležitý je i zdravý jídelníček, ve kterém by měla převažovat rostlinná a minimálně zpracovaná strava.
Posledním užitečným tipem, který můžete vyzkoušet, je doplněk stravy NOVIRUS®, který podpoří váš imunitní systém.