Imunita, nebo-li obranyschopnost, je funkce našeho těla, která ho chrání před nežádoucím průnikem cizorodých látek, které by mu mohly ublížit. Problém je však v tom, že občas děláme věci, které tento mechanismus oslabují. A tím sami otevíráme dveře nemocem. Jelikož jde o velmi komplexní systém, podíváme se na to, jak vlastně imunitní systém funguje.
Z médií a ze všech článků čtete, jak je důležité posilovat imunitu. Většinou je v nich popsáno několik metod, jak toho docílit. A my se jich držíme. Už ale jen málokdo přemýšlí nad tím, že by se o tuto problematiku mohl více zajímat. Což je škoda, protože posilování, nebo oslabování imunitního systému nezávisí jen na přebytku, nebo nedostatku vitamínu C a na tom, jak si umýváte ruce.
Na fungování imunitního systému má vliv naše životospráva, ale také třeba genetika, která nám může dát do vínku autoimunitní chorobu, která nás předurčuje k selhání imunitního systému vždy, když ho potřebujeme v té nejlepší kondici.
Jelikož věříme, že dobrý život lze vést jen při dostatečné informovanosti, povíme vám všechny důležité informace o imunitě, které o ní potřebujete znát.
Co je to imunitní systém
Imunitní systém je něco, bez čeho bychom nedokázali přežít. I když to na první pohled nevidíme, neustále na nás útočí patogeny, které by nám mohly ublížit, nebo nás dokonce zabít. Jen díky němu nepodlehneme každému viru, bakterii nebo parazitovi, se kterým se někdy někde setkáme.
Nic ale nefunguje naprosto dokonale. Když jsme oslabení, tyto látky se mohou dostat dovnitř, kde začnou svoji invazi. V takovém případě je to právě imunitní systém, který rozpozná nebezpečí útoku a nastartuje procesy, které vedou k potlačení, nebo odstranění problému. Jeho kondice pak předurčuje, zda boj s nemocí zvládneme, nebo jak rychle se dokážeme uzdravit. Vzhledem k metodám ochrany imunitu dělíme na vrozenou a získanou.
Získaná imunita
Získaná imunita je vše, s čím se člověk nenarodí. Jde tedy prakticky o vše, co se začne rozvíjet od chvíle, kdy přijdeme na svět. Asi první důležitou fází je kojení, během kterého matka dodává tělu novorozence důležité látky, které posilují jeho imunitní systém.
Imunitu získáme i po prodělání některých nemocí. V neposlední řadě má velký vliv na naši obranyschopnost i očkování. Ve své podstatě jde o to, že je tělo vytrénované si některých hrozeb po prodělání už nevšímat. V případě nákazy je pak schopné rychleji reagovat a volit postupy, které už se v minulosti ukázaly jako účinné. To je možné díky její schopnosti pamatovat si.
Vrozená imunita
Oproti tomu, vrozená imunita je to, s čím už se narodíme. Jde o soubor naprosto základních mechanismů, které jsou zapsané v naší DNA. Velkým rozdílem oproti získané imunitě je to, že vrozená imunita si nedokáže zapamatovat, že už se s nějakým typem hrozby někdy setkala. Takže reaguje pro jistotu na všechno, co by nás mohlo nějak ohrozit. Kvůli tomu je její nástup mnohem rychlejší. (Uvádí se, že reaguje v řádu minut až hodin.)
Nemoci imunitního systému
Někteří lidé mají tu smůlu, že se narodí s nemocí imunitního systému, který je kvůli ní předurčen k nedostatečnému fungování. Nemoc imunitního systému lze ale v některých případech i získat. (Stačí se například nakazit virem HIV, který následně vede k onemocnění AIDS. Je pro něj typické vypnutí imunity.)
Na fungování imunitního systému má vliv:
- Rakovina (například leukémie)
- Virová hepatitida
Jiné fungování imunitního systému se spojuje i s lupusem, revmatoidní artritidou (oproti artróze, která je způsobená mechanicky, jde většinou o autoimunitní chorobu) nebo i obyčejná alergie, během které tělo přehnaně reaguje na neškodné stimuly.
Co oslabuje imunitní systém
Nejspíš se všichni shodneme na tom, že chceme normálně fungující imunitní systém, který nás dovede ochránit před jakoukoliv hrozbou. Aby to bylo možné, v první řadě potřebujeme vědět, čím mu škodíme.
Na imunitu má negativní vliv:
- Stres
- Samota
- Sedavý způsob života
- Příliš časté a vyčerpávající cvičení
- Kouření
- UV záření
- Popíjení alkoholu
- Dieta
- Smutek
Jde ale i o další věci, kterých jsme si velmi dobře vědomi, ale se kterými často vůbec nic neděláme. Hovoříme například o nedostatku spánku, nebo o absenci vitamínů, minerálů a stopových prvků v naší stravě.
Posílení imunitního systému
Aby bylo možné napáchané škody trochu zmírnit, nebo zcela smazat, neobejde se to bez cílené změny našeho životního stylu.
Ta by měla zahrnovat:
- Kvalitní spánek (alespoň 7 hodin denně)
- Ovoce a zeleninu
- Zdravé tuky (například omega-3 z ryb)
- Probiotika a prebiotika (ideální je třeba kefír a kvašená zelenina)
- Redukci cukru, soli a nezdravého tuku
- Alkoholovou a nikotinovou abstinenci
- Pravidelný pohyb (do patra choďte po schodech, do obchodu jděte pěšky…)
- Lepší pitný režim
- Meditaci, nebo jiný způsob redukce stresu
Také není od věci absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u vašeho lékaře, díky kterým se podaří podchytit rozvoj některých onemocnění. Také s ním můžete probrat snížení vaší tělesné váhy. Obezita způsobuje v těle zánětlivé procesy, což rozhodně neprospívá zdraví. A zbytečně vás to řadí do rizikové skupiny.
To ale není všechno, co pro sebe můžete zkusit udělat. Můžete vsadit i na dlouhodobé užívání bylinek na imunitu. A ty určitě znáte. Jde o echinaceu, či nám všem dobře známý šípek, který roste podél cest. Nemusíte si ale doma vařit žádné odvary. Tyto bylinky se běžně nacházejí ve volně prodejných doplňcích stravy na podporu imunity.
Pokud byste rádi s jejich užíváním začali ale nevíte, který si vybrat, vyzkoušejte český doplněk stravy Novirus.cz, který vás potěší vysokou kvalitou za přijatelnou cenu.
Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí