Podzim a zima jsou období, kdy mnoho z nás bojuje s oslabenou imunitou. To se neodráží jen na naší kondici a pocitech, ale mnohdy i na ekonomické situaci domácnosti. Větší nemocnost totiž zákonitě znamená i menší měsíční příjem. Pokud se tím trápíte a už nevíte, co byste měli vyzkoušet, dejte šanci vitamínu D. Víte proč?
Imunitní systém je obranný mechanismus lidského těla. Brání nás před negativními vlivy znečištěného prostředí i před nejrůznějšími patogeny, které se pokouší udělat nám zle. Aby perfektně fungoval, potřebuje dostatek odpočinku, zdravou stravu bohatou na vitamíny, stopové prvky a minerální látky, duševní pohodu a pohyb.
Položme si ale ruku na srdce. Většina z nás kumuluje jeden úkol za druhým a nemá na sebe čas. Což přispívá ke zvýšené hladině stresu, špatnému stravování (protože nejlepší cesta jak si ulevit je zajíst, nebo zapít to něčím, co nelze ani vzdáleně klasifikovat jako zdravé) a problémům se spánkem. Není proto divu, že vás v podobném rozpoložení skolí každý bacil, který se na vás jenom podívá.
Abyste byli za každých okolností fit, potřebujete komplexní změnu svého životního stylu. Začít můžete třeba doplňováním vitamínů a minerálních látek. Mezi které řadíme i již zmíněný vitamín D.
Na co se vitamín D používá?
I když říkáme vitamínu D vitamín, trefnější by bylo označit ho za hormon. Naše tělo si ho totiž dokáže za jistých podmínek vytvořit samo. (Na to se ale zaměříme v jednom z následujících modulů.) Odborníci ho rozdělují na vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Na co je ale dobrý?
Vitamín D může mít pozitivní vliv na:
- Zdraví kostí a zubů
- Centrální nervovou soustavu
- Normální fungování mozku
Abyste mohli z vitamínu D vytěžit doopravdy maximum, měli byste si dávat pozor na příjem doporučené denní dávky. U lidí od 1 roku do 69 let činí 15 mikrogramů. (Stejnou hodnotu mají i těhotné a kojící ženy.) Dospělí nad 70 let potřebují za den až 20 mikrogramů vitamínu D. Myslete ale na to, že při zvýšených dávkách si můžete způsobit předávkování vitamínem D, ani nemrknete. (Maximální odborníky doporučená hodnota je 4000 IU.) Takže, opatrně!
Účinky na imunitu a proti virům
O vitamínu D se v poslední době hovoří i v souvislosti s něčím jiným – jeho pravidelné užívání má mít vliv na posílení imunitního systému. Dokonce má být tak účinný, že nás ochrání i proti běžně se vyskytujícím virům. (Jako je například chřipka, nebo COVID-19.) Kde je pravda?
Bylo prokázano, že dlouhodobý nedostatek vitamínu D může vést k rozvoji akutních respiračních potíží, včetně chřipky. Co se týče vitamínu D a onemocnění COVID-19, primář oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň, Ondřej Topolčan, zjistil, že pacienti, kteří bojují s tímto typem nemoci mají výrazně menší (až neměřitelné) zásoby tohoto vitamínu v těle. Podle dostupných informací se zdá, že by vitamín D mohl mít příznivý vliv na rekonvalescenci.
Vitamín D v potravinách
Než se pustíme do vyjmenovávání konkrétních potravin, dovolíme si jednu menší odbočku. Vitamín D si naše tělo dovede vytvořit po vystavení se slunci. (Není ale nutné se opalovat, stačí venkovní pobyt po dobu cca 10 minut několikrát týdně.) Na podzim a v zimě je ale slunečního záření málo, takže je potřeba vitamín D doplnit z jiných dostupných zdrojů.
Pochutnat si můžete třeba na mase z lososa, sardinek a tuňáka. Najdeme ho i ve vaječných žloutcích a v houbách.
Jak ho užívat?
Způsobů, jak vitamín D užívat existuje nepřeberné množství. Buď vsadíte na jeho přirozené zdroje, mezi které patří sluneční svit a strava. Což ale nemusí být vždycky snadné, protože málokdo z nás jí pravidelně houby/ryby, nebo má možnost procházet se na slunci. (A zvlášť přes zimu, kdy je světla a slunce méně než v jiných ročních obdobích.)
Z toho důvodu se hodí mít po ruce kvalitní doplňky stravy, které se dají sehnat po internetu, či v lékárně. Ideální jsou takové, které obsahují komplex několika vitamínů a bylinek, které mohou přispět k normální funkci imunitního systému.
Silnější imunitní systém za jakéhokoliv počasí